Czy trzeba wyjechać za granicę, żeby nauczyć się języka obcego?

Niekoniecznie.

Pozwól, że podam Ci przykład. 

Wyjeżdżasz za granicę. Inny kraj, obcy język, a Ty... wcale nie używasz języka obcego. Dlaczego? Całymi dniami przebywasz w grupie Polaków, więc otaczasz się językiem polskim, a kiedy już naprawdę potrzebujesz powiedzieć coś w innym języku, prosisz o pomoc.


Mijają trzy miesiące. Wracasz, a Twoje umiejętności wcale się nie poprawiły. Niemożliwe? Przecież wyjechałaś/wyjechałeś. 

Niestety takie sytuacje się zdarzają.

Oczywiście, że wyjazd za granicę bardzo pomaga, ale tylko wtedy, kiedy używasz obcego języka, przebywasz z obcokrajowcami. Nawet jeśli nie mówisz płynnie, komunikujesz się. Nie masz przecież wyjścia.

Mam doświadczenie w pracy z dorosłymi, których uczyłam języka niemieckiego. Mimo że przebywali w kraju niemieckojęzycznym, komunikowali się po angielsku. W ten sposób czuli się pewniej, bezpieczniej. Ten język był im bliższy, bardziej znany. Język niemiecki pozostawał niewykorzystany. Szkoda, bo poziom naprawdę pozwalał na swobodną komunikację.

W takich sytuacjach sprawdził się coaching językowy, by pokonać bariery, uwolnić potencjał, otworzyć drogę do nowych możliwości, ale to już temat na oddzielny post.

Nie zrozum mnie źle, pobyt za granicą to niezwykła szansa na nauczenie się płynnie rozmawiać, pod warunkiem, że wykorzystujesz obcy język.

Chciałabym podkreślić, że nauka języka na naprawdę wysokim poziomie jest możliwa również w Polsce. Nowe technologie sprawiają, że wymówka „Nie znam języka, bo nigdy nie byłem/byłam za granicą” nie ma raczej sensu.

Pewnie się zgodzisz, że w internecie czeka na Ciebie mnóstwo materiałów. Podcasty, piosenki, filmy, portale społecznościowe, magazyny i wiele innych. Codziennie możesz otaczać się językiem.

Znam osoby, które nigdy nie były za granicą, a doskonale posługują się językiem obcym. Można nauczyć się języka mieszkając w Polsce, a jeśli pojawia się możliwość wyjazdu, to naprawdę świetna okazja do nauki. Ważne, żeby wykorzystać ją jak najlepiej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz